Istotna poprawa komfortu życia obywateli - to główny cel Strategii Cyfryzacji Polski, która miałem dziś przyjemność zaprezentować. Pierwszy taki dokument obejmujący w zasadzie każdy aspekt życia w naszym kraju i mający na celu jego poprawę poprzez cyfryzację.
Wyznaczyliśmy sześć kluczowych założeń:
- Koniec z silosowością – poszczególne części administracji będą ze sobą współpracować, aby nie generować zbędnych kosztów i nie utrudniać budowy rozwiązań korzystnych dla obywateli.
- Inwestycje w ludzi - ci, którzy tworzą potencjał cyfrowy państwa nie mogą tego robić za płacę minimalną.
- Kompleksowa współpraca z uczelniami, z biznesem, ogólnospołeczna i międzynarodowa, żeby wszyscy dokładali swoje cegiełki do rozwoju.
- Nowe rozwiązania nie mogą być wprowadzane kosztem cyberbezpieczenstwa i poszanowania praw podstawowych obywateli.
- Zrównoważona transformacja cyfrowa - prawa pracowników nie powinny być pomijane, państwo musi wspierać osoby, których miejsca pracy mogą być zagrożone przez rozwój technologii.
- Bezpieczeństwo - w korzystaniu z nowych technologii cyfrowych, zwłaszcza przez dzieci.
Tym i wielu innym aspektom nadajemy kierunek rozwoju do 2035 roku. Aby Polska stała się krajem przyszłości - dobrze wykorzystującym rozwiązania cyfrowe bazując na diagnozie i analizie obowiązujących trendów europejskich i globalnych. Dalszym etapem opracowania strategii są konsultacje społeczne, chcemy poznać każdy głos mogący wnieść wartość do tego planu, by zmiany były pozytywne dla ogółu a nie poszczególnych aktorów życia publicznego.
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji
Warszawa, 28 października 2024r.